Jak prát kojenecké oblečení, prádlo a pleny

Jak prát kojenecké prádlo

Když perete prádlo pro kojence, věnujete mu dostatek pozornosti. Běžné prášky, které používáte, mohou dětské pokožce škodit, jsou pro ni až moc silné. Lepší variantou jsou prášky pro děti, popřípadě ekologické přípravky. Ani aviváž byste neměli používat a to pro jeho složení. Vždy raději zvolte speciální prášek pro děti, nebo onen ekologický prášek.

Čerstvě narozené miminko má velmi citlivou pokožku. Pokožka si ještě nezvykla na různé látky, které jsou v okolí. Když jste neopatrní, můžou se objevovat dermatologické potíže, alergické reakce a různé ekzémy. Také se zamyslete nad praním všech textilií, se kterými dítě přichází do styku. I ty je dobré prát v šetrném prášku. V článku vám poradíme, jak se s tím vším vypořádat.

Výběr vhodného pracího prostředku

Trh má k dispozici i speciální prací prostředky, které jsou i pro velmi malé děti. Pozor na to, aby neobsahovaly parfémy, různé chemikálie nebo umělá barviva. Prostředky by měly být dermatologicky testovány, a pokud je to jen trošku možné, i vhodné pro alergiky. Mezi značky, které můžete použít, patří například Lovela, Titan nebo Miminko. Na výběr máte z prášku nebo z tekutého gelu.

Alternativy pracích prášků

Nejvhodnější prací prostředky pro miminka jsou čistě přírodní, na bázi rostlinných výtažků.

Ořechy na praní – ty dostáváme z plodů stromu mýdlového ořechu. Skořápky v sobě mají přírodní látku saponin a ta, když se spojí s vodou, vytvoří mýdlovou pěnu. Do pračky je dáváte v bavlněných pytlících. Ořechy na praní použijeme pro všechny teploty, prádlo změkčí, jsou šetrné, ekologické a zachovají barvu. Jeden kilogram mýdlových ořechů vás bude stát zhruba 340Kč a pro čtyřčlennou rodinu, kde perete asi třikrát týdně, mýdlové ořechy vydrží přibližně devět až dvanáct měsíců. Je tedy jasné, že ořechy na praní vás jasně vyjdou levněji, než běžný prací prášek.

Mýdlový sliz – můžete vytvořit doma, z pracího mýdla jako například jelena. Dále jej můžete tvořit z krystalické nebo práškové prací sody. Vložte ho přímo do bubnu pračky. Deset litrů mýdlového slizu tak vyrobíte zhruba za 20 Kč. Vydrží vám to přibližně na 40 praček.

Na jakou teplotu prát?

Maximální teplotu, na kterou je možné prádlo prát nacházíte na štítku, které je na oblečení. Kojenecké prádlo a taky látkové pleny se však často perou na 40 – 60 stupňů. Jestliže je oblečení pravdu hodně špinavé, perte na maximum, které vám výrobce uvádí. Povlečení je dobré prát na 60 stupňů. Dítě může mít alergii na roztoče, tak ať je teplota zničí.

Další doporučení

Dobré také je, když vyvaříte nebo vyperete i nové oblečení. Také můžete vyprat výbavičku pro miminko, které se ještě nenarodilo. Na oblečení se mohou držet chemikálie. Navíc, nikdy nevíte, jak k vám docestovalo a kdo všechno na oblečení sahal. Nové oblečení si před nošením vyperte. Pro vaše dítě by to mělo být automatické.

Jestliže má vaše dítě alergii, nebo citlivou pokožku, je důležité při praní dětského oblečení a plen máchat. Také můžete využít program opakované máchání.

Pro kojence se aviváž nedoporučuje a ani ty dětské aviváže raději nekupujte. Žehlit oblečení můžete v šestinedělí, jinak to není až tak nutné.

Jak bojovat se skvrnami?

Miminkovské oblečení má na sobě nejčastěji skvrny od kojeneckého mléka, od sunaru, od slin nebo také od výkalů. Když se taková skvrna objeví, je dobré jí namočit ve studené vodě a k tomu přidat přípravek obsahující enzymy. Jestliže to nezafunguje, můžete vyzkoušet univerzální odstraňovač skvrn, pak můžete prádlo prát běžným způsobem. Skvrny od moči můžete odstranit lžící čpavku, kterou zředíte s šálkem vody. Potom využijte odstraňovač skvrn a vyperte prádlo.

Dětský olejíček a skvrny se odstraňují pomocí předpírky. Přeperte prádlo v té nejteplejší vodě, kterou můžete na oblečení použít.

Skvrnám z ovoce a zeleniny pomůže sůl, teplý ocet nebo citrónová šťáva, kterou dáte na skvrnu. Nejlepší je, když skvrnu odstraníte, ještě když je čerstvá. Opláchněte ji ve vodě a pak jenom vyperte, jak jste zvyklá. Pomoci může taky žlučové mýdlo. Rozhodně nepoužívejte odstraňovače, který má bělící účinky. Může poškodit barevné oblečení.

Posted in Články o módě

Published on 22/10/2014 10:23:41
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Přidat kometář
Jméno*
Email:*
Zpráva*
  Captcha
  Přidat kometář

Ohodnoťte nás!

Budeme rádi, když se podělíte s ostatními, o svojí zkušenost s našimi službami