10 Tipů jak správně prát prádlo

Jak prát prádloKupí se vám doma hromada špinavého prádla? Jak se s ní vypořádat a nestrávit u ní celý den?  A jak prát, aby prádlo bylo opravdu čisté a barva vydržela? Máme pro vás tipy, jak správně prát prádlo. Díky nim budete prát s radostí!

1. Třídění prádla

Třídit špinavé prádlo není moc oblíbená činnost, ale rozhodně se vám to posléze vyplatí. Je všeobecně známo, že bílé prádlo se pere zvlášť. Jestliže najdete i pračku stejně barevného prádla, jste v suchu. Platí taky pravidlo, že čím podobnější barvy dáte do pračky, tím víc se zachovává barevnost prádla a barvy se neztrácejí. Perte zvlášť černé a tmavé prádlo. Pokud chcete dát nějaké barvy dohromady, můžete například zelenou a modrou.

Myslete také na materiály. Jinak budete prát bílé bavlněné prádlo, jinak vlněné oblečení a taky spodní prádlo se pere jinak, je jemné. Velkým pomocníkem jsou cedulky na oblečení, které vám poradí jak v materiálech, tak ve způsobu praní a hlavně s teplotou vám poradí.

Jestliže jste početná rodina, můžete si pomoci koši na třídění prádla, takzvanými selektory. Tyto koše disponují dvěma otvory na prádlo a díky tomu vám prádlo už třídí rovnou rodina. Stačí pak jen vyprat už roztříděné prádlo.

2. Prací prášek

Výběr správného pracího prášku je někdy trošku složitější. S jedním pracím práškem, který je univerzální si nevystačíte. Pokud kupujete prášek na bílé prádlo, je opravdu jen na bílé prádlo. Když v něm vyperete barevné prádlo, poškodíte ho, protože prášek v sobě má rozjasňující látky. Barvy by tak působili sepraně a vybledly by.

Prášek určený na barevné prádlo používejte na barevné prádlo. Když vám chybne prášek na bílé prádlo, můžete, výjimečně vyprat bílé prádlo v prášku na barevné prádlo. Pozor, nikdy ne obráceně! Když však budete prát bílé prádlo v prášku na barevné často, bude působit zapraně.

Černé nebo tmavé prádlo uvítá, když použijete speciální prášky proti blednutí barev. Vhodné jsou prací prášky nebo gely, které jsou na černé prádlo a také na oživení černé barvy.

Svetry, jemné pletené oblečení nebo vlněné prádlo mají nejraději prášky nebo gely na vlnu. Zabránit vytahání, sražení můžete správným a taky šetrným praním.

3. Prášek nebo prací gel

Také jste si všimla pracích gelů? Co takhle jeden vyzkoušet? Prací gely jsou dobrou alternativou proti pracím práškům. Lidé v něm stále víc nacházejí oblibu. Gely se lépe rozpouštějí a to i při nižších teplotách. Na prádle neulpívají stopy pracího prášku. Můžete taky šetřit na energii.

Prací gely bývají koncentrovanější, tudíž spotřebujete menší množství a tak ušetříte.

4. Dávkování pracího prášku

Dávkovat prací prášek můžete podle doporučení, které je uváděno na obale prášku. S pracím práškem se postupně naučíte a zjistíte, kolik pracího prášku opravdu potřebujete dát do pračky.

Při dávkování mějte na paměti také to, jak moc máte pračku plnou. Jestliže v ní máte méně prádla, zohledněte to i u pracího prášku. Jestliže máte tvrdou vodou a taky v ní perete, raději pracího prášku přidejte. Když máte prádlo hodně špinavé, také dejte více pracího prášku,

5. Skvrny a špinavé prádlo

Odstraňovače skvrn mohou pomoci na skvrny. Nanášejte je přímo na skvrny. Při praní se tak zvyšuje účinnost. Doba působení na skvrnu je uvedená na obale, je dobré se tím řídit.

Před praním můžete skvrny lehce předprat mýdlem. Také je dobré je namočit v prášku, lépe je tak můžete vyprat. Při samotném praní už nemusíte dávat větší množství pracího prášku a tím taky šetříte.

6. Plnění pračky

Dostatečně naplnit pračku je rozhodně dobré. Například tím uspoříte energii a dobře prádlo vyperete. Není dobré mít pračku prázdnou jenom z poloviny, protože tak zbytečně plýtváte energií. Není ani dobré šetřit a do pračky nacpat mnoho prádla. Když jí naplníte příliš, prádlo zmačkáte, bude hůře žehlitelné a mohou na něm zůstávat skvrny.

Pokud máte chytrou pračku, nastaví si sami dobu praní a to podle toho, jaké množství prádla v sobě mají. Když se nastaví na kratší prací dobu, myslete také na méně pracího prášku! Když dáte stejné množství na kratší dobu, prášek se nerozpustí a pořádně se nevyplaví. Na prádle by pak vyly skvrny od zbytků pracího prášku, a to by mohlo mít vliv na vaši pokožku.

Když je pračka optimálně plná, znamená to, že mezi prádlem a bubnem by měl zůstat prostor, abyste do něj mohla vložit na výšku svou dlaň.

7. Prací program

Moderní pračky mají mnoho pracích programů. Zvolte si prací program přesně podle toho, jaký máte druh prádla a jaký materiál. Není dobré, abyste volili jeden univerzální program na všechno prádlo, které perete. Na povlečení je vhodný program s vyššími teplotami. Vlněné oblečení zase ocení, když vyberete šetrný program pro praní v ruce.

8. Teplota praní

Pračky se stále modernizují a jsou stejně účinné, jak účinné jsou prací prášky. Nemusíte nastavovat vysoké teploty při praní, jako tomu bylo kdysi. Když berete běžné barevné prádlo, trička či košilky, nebývají často příliš špinavé a tak vám postačí teplota 30 stupňů. Prádlo si udrží svou barvu a vy ušetříte za energii. Kapesníky a ložní prádlo můžeme prát na 60 stupňů. Jemné prádlo a vlněné prádlo nemá rádo vysoké teploty a taky se nesnese se ždímáním.

9. Aviváže

Aviváž ano nebo ne? Někteří preferují provoněné a měkké prádlo a proto aviváž používají. Jiní zase tvrdí, že prací prášek voní sám o sobě, tak k čemu aviváž.

Aviváž ano či ne? To je čistě jenom na vás, prací prášky mají velmi příjemnou vůni, ale aviváž vašemu prádlu nijak neuškodí. Aviváž pomůže proti antistatickému náboji, které se mohou objevit na svetrech a vlněného oblečení.

Pokud máte outdoorové materiály, na ně aviváž rozhodně nepoužívejte. Snížili byste tak schopnost odvodu vody, savosti.

10. Sušení

Sušení prádla je obvykle to nejneoblíbenější činnosti. Pokud máte opravdu velkou rodinu, zjistíte, že sušička je opravdu výhoda. Když však prádlo pověsíte ven, uschne a nejlépe tak voní. Sušení prádla je také ten nejlepší, nejlevnější a nejekologičtější způsob.

Když sušíte prádlo venku, myslete na sluníčko. Prádlo věšte spíše dopoledne a ne v pravé poledne v létě a odpoledne, kdy slunce svítí nejsilněji. Prádlo vám díky tomu nevybledne a bude mít stále svou barvu.

některých materiálů je dobré dávat si pozor na sušení na věšáku nebo na šňůře. Vlněné oblečení by se nemělo věšet vůbec, jen ho odstřeďte a položte na vodorovnou plochu uschnout. Když sušíte hedvábí, nechte z něho okapat vodu, popřípadě jí vymačkejte ručníkem a teprve až poté pověste.

Praní prádla vám může ulehčit i oblíbený koš na prádlo, když jej budete mít rádi, budete se na praní těšit.

Posted in Články o módě

Published on 22/10/2014 09:55:23
Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Přidat kometář
Jméno*
Email:*
Zpráva*
  Captcha
  Přidat kometář

Ohodnoťte nás!

Budeme rádi, když se podělíte s ostatními, o svojí zkušenost s našimi službami